
| Brand Name: | CATL |
| Battery Type: |
NMC Prismatic Battery |
| Nominal Capacity(Ah): | 160AH |
| Nominal Voltage(V): | 3.7V |
| Max Charge Voltage(V): | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage(V): | 2.75V |
| Max Charge rate: | 1C |
| Max Discharge rate: | 3C |
| Internal Resistance: | ≤0.7mΩ |
| Charge Temperature(℃): | 0°C~60°C |
| Discharge Temperature(℃): | -20°C~60°C |
| Cycle life: | More than 2000 times |
| Weight: |
2.45 kg |
| Size(mm): | T54*W204*H95 (mm) |
| Certification: |
CE,UL,UN38.3,MSDS |


3. Low Internal Resistance
The internal resistance of the battery is ≤0.7mΩ, which reduces energy loss during the charge - discharge process, improves energy utilization efficiency, and is conducive to the stable operation of the battery in various working environments.
1. Electric Car
The high - capacity and efficient power delivery of the battery make it suitable for electric cars, providing sufficient power for daily commuting and long - distance travel.
2. Recreational Vehicle
For recreational vehicles, the battery can supply power for on - board appliances, lighting, and other equipment, ensuring a comfortable travel experience.
3. Electric Bus
Electric buses need a large amount of energy to support their long - distance and high - frequency operation. The 160Ah capacity and good discharge performance of this battery can meet their energy needs.
4. Golf Cart
In golf courses, the battery can provide stable power for golf carts, enabling smooth movement on the course.
• Our Services: OEM/ODM and Customized Solutions
• We provide customized lithium ion battery solutions to meet your specific application needs


Q:Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. And buyers pay for sample cost and shipping cost.
Q:Do you provide after-sales serive?
A:Yes, We offer 5 years warranty for lifepo4 battery, and 1 years for Nmc battery, increase the cost to 5-10 years. For damaged due to non-human factors, we will refund or send new battery for replacement after providing pictures or videos for evidence.
Q:What is your company's advantage?
A:We only supply high level quality of lithium battery and we gurantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service.
Q:Do you accept OEM/ODM?
A:Yes, it is avaliable.
Q:Are the batteries come with bus bars + nuts?
A:This price includes busbars and nuts. Each cell will be provided with one set of busbars and nuts (e.g., if you purchase 4 cells, we will deliver 4 cells with 4 busbars and 8 nuts). Should you require further details, please feel free to contact us directly.
Q:Are you battery real capacity?
A:All of our battery cells with Grade A, 100% new and real capacity.
Q:Are you a factory or a trading company?
A:We are a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
Q:What kind of certificates do you have?
A:We can provide CE, ROHS, UL, FCC, IEC, MSDS, UN38.3 & etc. if your need.
1.Please read the instructions carefully and pay attention to the marks on the surface of battery before use.
2.During operation, please keep the cell away from heat source, fire source. Never beat, drop or shock the cell.
3.Do not directly solder the cell or pierce it with a nail or other sharp object.
4.Do not turn over battery. Keep it from strike, throw, tread or bending.
5.Do not make battery short-circuited, in order to avoid from danger incurring or battery damage.
6.Discarded battery should be well disposed. Do not throw it into the fire or water.
Inquiry more product details from the : Lithium Ion Battery Manufacturers
WhatsApp/Wechat/Mobile: +86 14704451321
Email: support@szxhbattery.com
Website: www.szxhbattery.com