
| Brand Name: | EVE |
| Battery Type: | Lifepo4 Prismatic Battery Cells |
| Nominal Capacity(Ah): | 172.1AH |
| Nominal Voltage(V): | 3.2V |
| Max Charge Voltage(V): | 3.65V |
| Discharge Cut-off Voltage(V): | 2.5V |
| Max Charge rate: | 1C |
| Max Discharge rate: | 1C |
| Internal Resistance: | ≤0.5mΩ |
| Charge Temperature(℃): | 0°C~60°C |
| Discharge Temperature(℃): | -20°C~60°C |
| Cycle life: | More than 2000 times |
| Weight: |
3.20 kg |
| Size(mm): | T36.7*W301*H132(mm) |
| Certification: |
CE,UL,UN38.3,MSDS |
3. Low Internal Resistance
The initial internal resistance of ≤0.5mΩ enables efficient power transfer, minimizing energy loss during charge-discharge cycles and enhancing overall system performance.
1. Household Energy Storage
The EVE 3.2V 172.1AH LiFePO₄ prismatic battery can be used in household energy storage systems to store electricity generated by solar panels or from the grid, ensuring a stable power supply for home appliances during peak hours or power outages.
2. Base Station
In base station applications, this battery provides a reliable backup power source. It can ensure that communication equipment in base stations operates continuously even when the main power supply fails, maintaining the normal operation of communication networks.
3. Solar Energy Systems
Paired with solar panels, the battery stores the electrical energy generated by solar energy. This stored energy can be used to power homes, businesses, or other facilities when there is no sunlight, realizing the effective utilization of solar energy.
4. Portable Energy Storage
In portable energy storage devices, this batterys compact’ design (combined with appropriate battery management systems) and high - capacity characteristics make it possible to provide mobile power for outdoor activities, field work, or emergency situations.
• Our Services: OEM/ODM and Customized Solutions
• We provide customized lithium ion battery solutions to meet your specific application needs



Q:Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. And buyers pay for sample cost and shipping cost.
Q:Do you provide after-sales serive?
A:Yes, We offer 5 years warranty for lifepo4 battery, and 1 years for Nmc battery, increase the cost to 5-10 years. For damaged due to non-human factors, we will refund or send new battery for replacement after providing pictures or videos for evidence.
Q:What is your company's advantage?
A:We only supply high level quality of lithium battery and we gurantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service.
Q:Do you accept OEM/ODM?
A:Yes, it is avaliable.
Q:Are the batteries come with bus bars + nuts?
A:This price includes busbars and nuts. Each cell will be provided with one set of busbars and nuts (e.g., if you purchase 4 cells, we will deliver 4 cells with 4 busbars and 8 nuts). Should you require further details, please feel free to contact us directly.
Q:Are you battery real capacity?
A:All of our battery cells with Grade A, 100% new and real capacity.
Q:Are you a factory or a trading company?
A:We are a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
Q:What kind of certificates do you have?
A:We can provide CE, ROHS, UL, FCC, IEC, MSDS, UN38.3 & etc. if your need.
1.Please read the instructions carefully and pay attention to the marks on the surface of battery before use.
2.During operation, please keep the cell away from heat source, fire source. Never beat, drop or shock the cell.
3.Do not directly solder the cell or pierce it with a nail or other sharp object.
4.Do not turn over battery. Keep it from strike, throw, tread or bending.
5.Do not make battery short-circuited, in order to avoid from danger incurring or battery damage.
6.Discarded battery should be well disposed. Do not throw it into the fire or water.
Inquiry more product details from the : Lithium Ion Battery Manufacturers
WhatsApp/Wechat/Mobile: +86 14704451321
Email: support@szxhbattery.com
Website: www.szxhbattery.com