
| Brand Name: | EVE |
| Battery Type: | Lifepo4 Prismatic Battery Cells |
| Nominal Capacity(Ah): | 306AH |
| Nominal Voltage(V): | 3.2V |
| Max Charge Voltage(V): | 3.65V |
| Discharge Cut-off Voltage(V): | 2.5V |
| Max Charge rate: | 0.5C |
| Max Discharge rate: | 0.5C |
| Internal Resistance: | ≤0.2mΩ |
| Charge Temperature(℃): | 0°C~60°C |
| Discharge Temperature(℃): | -20°C~60°C |
| Cycle life: | More than 10000 times |
| Weight: |
5.6 kg |
| Size(mm): | T72*W174*H207(mm) |
| Certification: |
CE,UL,UN38.3,MSDS |


3. Low Internal Resistance
EVE’s advanced cell design minimizes energy loss during charging and discharging, enhancing overall energy efficiency and power delivery for high-demand applications.
1. Household Energy Storage
The EVE 3.2V 306Ah LiFePO₄ prismatic cell can be integrated into home energy storage systems, enabling homeowners to store solar-generated electricity for off-grid use or peak shaving, reducing reliance on traditional power grids.
2. Solar Energy Storage
Ideal for solar power plants or residential solar setups, this cell efficiently stores excess solar energy generated during the day for use at night or during low-sunlight periods, maximizing the utilization of renewable energy.
3. UPS Backup
For data centers, hospitals, and critical infrastructure, the EVE 3.2V 306Ah LiFePO₄ cell provides a dependable backup power source, ensuring uninterrupted operation during grid outages and protecting against data loss or service disruptions.
4. Portable Energy Storage
The compact yet high-capacity design of the EVE 3.2V 306Ah LiFePO₄ cell makes it suitable for portable energy storage solutions, powering outdoor activities, camping trips, or emergency power needs on the go.
• Our Services: OEM/ODM and Customized Solutions
• We provide customized lithium ion battery solutions to meet your specific application needs



Q:Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. And buyers pay for sample cost and shipping cost.
Q:Do you provide after-sales serive?
A:Yes, We offer 5 years warranty for lifepo4 battery, and 1 years for Nmc battery, increase the cost to 5-10 years. For damaged due to non-human factors, we will refund or send new battery for replacement after providing pictures or videos for evidence.
Q:What is your company's advantage?
A:We only supply high level quality of lithium battery and we gurantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service.
Q:Do you accept OEM/ODM?
A:Yes, it is avaliable.
Q:Are the batteries come with bus bars + nuts?
A:This price includes busbars and nuts. Each cell will be provided with one set of busbars and nuts (e.g., if you purchase 4 cells, we will deliver 4 cells with 4 busbars and 8 nuts). Should you require further details, please feel free to contact us directly.
Q:Are you battery real capacity?
A:All of our battery cells with Grade A, 100% new and real capacity.
Q:Are you a factory or a trading company?
A:We are a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
Q:What kind of certificates do you have?
A:We can provide CE, ROHS, UL, FCC, IEC, MSDS, UN38.3 & etc. if your need.
1.Please read the instructions carefully and pay attention to the marks on the surface of battery before use.
2.During operation, please keep the cell away from heat source, fire source. Never beat, drop or shock the cell.
3.Do not directly solder the cell or pierce it with a nail or other sharp object.
4.Do not turn over battery. Keep it from strike, throw, tread or bending.
5.Do not make battery short-circuited, in order to avoid from danger incurring or battery damage.
6.Discarded battery should be well disposed. Do not throw it into the fire or water.
Inquiry more product details from the : Lithium Ion Battery Manufacturers
WhatsApp/Wechat/Mobile: +86 14704451321
Email: support@szxhbattery.com
Website: www.szxhbattery.com