
| Brand Name: | EVE |
| Battery Type: |
NMC Cylindrical Battery |
| Nominal Capacity(Ah): | 2.5AH |
| Nominal Voltage(V): | 3.6V |
| Max Charge Voltage(V): | 4.2V |
| Discharge Cut-off Voltage(V): | 2.75V |
| Max Charge rate: | 0.5C |
| Max Discharge rate: | 3C |
| Internal Resistance: | ≤20mΩ |
| Charge Temperature(℃): | 0°C~60°C |
| Discharge Temperature(℃): | -20°C~60°C |
| Cycle life: | More than 2500 times |
| Weight: |
0.045 kg |
| Size(mm): | D18*H65 (mm) |
| Certification: |
CE,UL,UN38.3,MSDS |


3. Low Internal Resistance
The internal resistance of ≤20mΩ allows for efficient power transfer, reducing energy loss and improving overall system performance.

1. Electric Scooter
Powers electric scooters with stable energy output for urban commuting.
2. Unmanned Aircraft
Ideal for drones and unmanned aircraft where weight and energy efficiency are critical.
3. Portable Power Storage
Suitable for portable energy devices used in outdoor activities or emergency backup.
4. Electric Tools
Provides reliable power for handheld electric tools requiring compact battery solutions.
• Our Services: OEM/ODM and Customized Solutions
• We provide customized lithium ion battery solutions to meet your specific application needs


Q1: Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A1: Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. And buyers pay for sample cost and shipping cost.
Q2: Do you provide after-sales serive?
A2: Yes, the warranty is usually 5 years, increase the cost to 10-15 years. if there is broken item under quality problem within warranty time, take the test pictures or video to us,we will replace it or give satisfied solution.
Q3 What is your company's advantage?
A3: We only supply high level quality of lithium battery and we gurantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service.
Q4: Do you accept OEM/ODM?
A4: Yes, it is avaliable.
Q5: What information do you need to make a customized battery pack?
A5: We need the details below:
① Size of the battery pack you need in mm.
② Capacity of the Battery pack.
③ Voltage of the battery pack.
④ Max discharge current.
⑤ Cable and connector types you need.
⑥ Casing and Terminals if required.
⑦ Any protection circuits you may need.
Q6: Are you battery real capacity?
A6: All of our battery cells with Grade A, 100% new and real capacity.
Q7: Are you a factory or a trading company?
A7: We are a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
Q8: What kind of certificates do you have?
A8: We can provide CE, ROHS, UL, FCC, IEC, MSDS, UN38.3 & etc. if your need.
Q9: What is your lead time for the mass production?
A9: General speaking, about 25-30 days depending on different items after getting down payment and confirmation about the samples.
Q10:Can you ship your battery products by sea or by air?
A10:We have long-term cooperated forwarders who are professional at battery shipment.
1.Please read the instructions carefully and pay attention to the marks on the surface of battery before use.
2.During operation, please keep the cell away from heat source, fire source. Never beat, drop or shock the cell.
3.Do not directly solder the cell or pierce it with a nail or other sharp object.
4.Do not turn over battery. Keep it from strike, throw, tread or bending.
5.Do not make battery short-circuited, in order to avoid from danger incurring or battery damage.
6.Discarded battery should be well disposed. Do not throw it into the fire or water.
Inquiry more product details from the : Lithium Ion Battery Manufacturers
WhatsApp/Wechat/Mobile: +86 14704451321
Email: support@szxhbattery.com
Website: www.szxhbattery.com