
| Brand Name: | HiGEE |
| Battery Type: | Lifepo4 Prismatic Battery Cells |
| Nominal Capacity(Ah): | 280AH |
| Nominal Voltage(V): | 3.2V |
| Max Charge Voltage(V): | 3.65V |
| Discharge Cut-off Voltage(V): | 2.5V |
| Max Charge rate: | 1C |
| Max Discharge rate: | 1C |
| Internal Resistance: | ≤0.4mΩ |
| Charge Temperature(℃): | 0°C~60°C |
| Discharge Temperature(℃): | -20°C~60°C |
| Cycle life: | More than 8000 times |
| Weight: |
2.86 kg |
| Size(mm): | T71*W173*H207(mm) |
| Certification: |
CE,UL,UN38.3,MSDS |

3. Long Cycle Life
Featuring a cycle life of no less than 8000 cycles (under the condition of 25°C and 100% depth of discharge), this battery can ensure long - term and reliable operation in applications with frequent charging and discharging, such as peak - shaving energy storage systems.
1. Household Energy Storage
Its relatively high energy density and long cycle life make it a great choice for household energy storage systems. It can store excess energy generated by rooftop solar panels or wind turbines, ensuring a stable power supply for homes during peak hours or power outages.
2. Base Station Power Supply
In base stations, stable and long - lasting power is crucial. The battery’s long cycle life and ability to operate in a wide temperature range (implied by its design for energy storage) make it suitable for providing backup power to base stations, ensuring uninterrupted communication services.
3. Commercial Vehicles
The high energy capacity and suitable charge/discharge rates make it ideal for commercial vehicles like electric delivery vans and light - duty electric trucks, where long - range driving and sufficient power for cargo transport are required.
4. Portable Energy Storage
With its compact size (71 * 173 * 207mm) and relatively high energy density, it can be integrated into portable energy storage devices. These devices can be used for outdoor activities, emergency power supply in remote areas, or as a backup power source for small - scale electrical appliances on - site.
• Our Services: OEM/ODM and Customized Solutions
• We provide customized lithium ion battery solutions to meet your specific application needs



Q:Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. And buyers pay for sample cost and shipping cost.
Q:Do you provide after-sales serive?
A:Yes, We offer 5 years warranty for lifepo4 battery, and 1 years for Nmc battery, increase the cost to 5-10 years. For damaged due to non-human factors, we will refund or send new battery for replacement after providing pictures or videos for evidence.
Q:What is your company's advantage?
A:We only supply high level quality of lithium battery and we gurantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service.
Q:Do you accept OEM/ODM?
A:Yes, it is avaliable.
Q:Are the batteries come with bus bars + nuts?
A:This price includes busbars and nuts. Each cell will be provided with one set of busbars and nuts (e.g., if you purchase 4 cells, we will deliver 4 cells with 4 busbars and 8 nuts). Should you require further details, please feel free to contact us directly.
Q:Are you battery real capacity?
A:All of our battery cells with Grade A, 100% new and real capacity.
Q:Are you a factory or a trading company?
A:We are a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
Q:What kind of certificates do you have?
A:We can provide CE, ROHS, UL, FCC, IEC, MSDS, UN38.3 & etc. if your need.
1.Please read the instructions carefully and pay attention to the marks on the surface of battery before use.
2.During operation, please keep the cell away from heat source, fire source. Never beat, drop or shock the cell.
3.Do not directly solder the cell or pierce it with a nail or other sharp object.
4.Do not turn over battery. Keep it from strike, throw, tread or bending.
5.Do not make battery short-circuited, in order to avoid from danger incurring or battery damage.
6.Discarded battery should be well disposed. Do not throw it into the fire or water.
Inquiry more product details from the : Lithium Ion Battery Manufacturers
WhatsApp/Wechat/Mobile: +86 14704451321
Email: support@szxhbattery.com
Website: www.szxhbattery.com