
| Brand Name: | HiGEE |
| Battery Type: | Lifepo4 Prismatic Battery Cells |
| Nominal Capacity(Ah): | 314AH |
| Nominal Voltage(V): | 3.2V |
| Max Charge Voltage(V): | 3.65V |
| Discharge Cut-off Voltage(V): | 2.5V |
| Max Charge rate: | 1C |
| Max Discharge rate: | 1C |
| Internal Resistance: | ≤0.4mΩ |
| Charge Temperature(℃): | 0°C~60°C |
| Discharge Temperature(℃): | -20°C~60°C |
| Cycle life: | More than 12000 times |
| Weight: |
5.8 kg |
| Size(mm): | T71*W173*H207(mm) |
| Certification: |
CE,UL,UN38.3,MSDS |

3. Long Cycle Life
Boasting a cycle life of no less than 12000 cycles (under 25°C and 100% depth of discharge), this battery ensures decades of reliable operation in applications with frequent charge - discharge cycles, like grid - scale energy storage and base station backup power.
1. Household Energy Storage
The HIGEE 3.2V 314Ah LiFePO₄ prismatic battery can be integrated into home energy storage systems to store excess solar or grid power, providing backup power during outages and reducing electricity costs.
2. Base Station Backup
It is well - suited for powering telecommunication base stations, ensuring stable and continuous power supply even during grid failures, which is crucial for maintaining communication networks.
3. Solar Energy Systems
In solar power setups, this battery stores the energy generated by solar panels, enabling the use of solar energy during nighttime or cloudy days, and improving the self - sufficiency of solar energy systems.
4. Portable Energy Storage
Its high capacity and relatively compact design (considering the energy density) make it a candidate for large - capacity portable energy storage devices, which can power tools, equipment, or even small households in remote areas.
• Our Services: OEM/ODM and Customized Solutions
• We provide customized lithium ion battery solutions to meet your specific application needs



Q:Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. And buyers pay for sample cost and shipping cost.
Q:Do you provide after-sales serive?
A:Yes, We offer 5 years warranty for lifepo4 battery, and 1 years for Nmc battery, increase the cost to 5-10 years. For damaged due to non-human factors, we will refund or send new battery for replacement after providing pictures or videos for evidence.
Q:What is your company's advantage?
A:We only supply high level quality of lithium battery and we gurantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service.
Q:Do you accept OEM/ODM?
A:Yes, it is avaliable.
Q:Are the batteries come with bus bars + nuts?
A:This price includes busbars and nuts. Each cell will be provided with one set of busbars and nuts (e.g., if you purchase 4 cells, we will deliver 4 cells with 4 busbars and 8 nuts). Should you require further details, please feel free to contact us directly.
Q:Are you battery real capacity?
A:All of our battery cells with Grade A, 100% new and real capacity.
Q:Are you a factory or a trading company?
A:We are a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
Q:What kind of certificates do you have?
A:We can provide CE, ROHS, UL, FCC, IEC, MSDS, UN38.3 & etc. if your need.
1.Please read the instructions carefully and pay attention to the marks on the surface of battery before use.
2.During operation, please keep the cell away from heat source, fire source. Never beat, drop or shock the cell.
3.Do not directly solder the cell or pierce it with a nail or other sharp object.
4.Do not turn over battery. Keep it from strike, throw, tread or bending.
5.Do not make battery short-circuited, in order to avoid from danger incurring or battery damage.
6.Discarded battery should be well disposed. Do not throw it into the fire or water.
Inquiry more product details from the : Lithium Ion Battery Manufacturers
WhatsApp/Wechat/Mobile: +86 14704451321
Email: support@szxhbattery.com
Website: www.szxhbattery.com