
| Brand Name: | REPT |
| Battery Type: | Lifepo4 Prismatic Battery Cells |
| Nominal Capacity(Ah): | 314AH |
| Nominal Voltage(V): | 3.2V |
| Max Charge Voltage(V): | 3.65V |
| Discharge Cut-off Voltage(V): | 2.5V |
| Max Charge rate: | 0.5C |
| Max Discharge rate: | 0.5C |
| Internal Resistance: | ≤0.3mΩ |
| Charge Temperature(℃): | 0°C~60°C |
| Discharge Temperature(℃): | -20°C~60°C |
| Cycle life: | More than 8000 times |
| Weight: |
5.76 kg |
| Size(mm): | T72*W174*H207(mm) |
| Certification: |
CE,UL,UN38.3,MSDS |


3. Low Internal Resistance
HITHIUM's advanced cell design results in an ultra - low internal resistance. This feature minimizes energy loss during the charging and discharging processes, thereby maximizing the energy conversion efficiency and power output, which is crucial for high - demand energy - consuming scenarios.

1. Household Energy Storage
The REPT 3.2V 314Ah LiFePO₄ prismatic cell is well - suited for household energy storage systems. It can store excess energy generated from rooftop solar panels or the grid, providing a stable power supply for homes during peak hours or power outages.
2. Base Station Power Supply
Telecommunication base stations require a reliable and long - lasting power source. This cell can be used in base station energy storage systems to ensure continuous operation, even in areas with unstable grid power or during emergencies.
3. Solar Energy Storage
In solar energy systems, the REPT 3.2V 314Ah LiFePO₄ prismatic cell can store the electricity generated by solar panels during the day. This stored energy can then be used at night or on cloudy days, improving the overall utilization rate of solar energy.
4. Wind Energy Storage
For wind energy projects, this cell can store the electricity generated by wind turbines. It helps to stabilize the power output, making wind energy a more reliable source of electricity for both grid - connected and off - grid applications.
• Our Services: OEM/ODM and Customized Solutions
• We provide customized lithium ion battery solutions to meet your specific application needs



Q:Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. And buyers pay for sample cost and shipping cost.
Q:Do you provide after-sales serive?
A:Yes, We offer 5 years warranty for lifepo4 battery, and 1 years for Nmc battery, increase the cost to 5-10 years. For damaged due to non-human factors, we will refund or send new battery for replacement after providing pictures or videos for evidence.
Q:What is your company's advantage?
A:We only supply high level quality of lithium battery and we gurantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service.
Q:Do you accept OEM/ODM?
A:Yes, it is avaliable.
Q:Are the batteries come with bus bars + nuts?
A:This price includes busbars and nuts. Each cell will be provided with one set of busbars and nuts (e.g., if you purchase 4 cells, we will deliver 4 cells with 4 busbars and 8 nuts). Should you require further details, please feel free to contact us directly.
Q:Are you battery real capacity?
A:All of our battery cells with Grade A, 100% new and real capacity.
Q:Are you a factory or a trading company?
A:We are a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
Q:What kind of certificates do you have?
A:We can provide CE, ROHS, UL, FCC, IEC, MSDS, UN38.3 & etc. if your need.
1.Please read the instructions carefully and pay attention to the marks on the surface of battery before use.
2.During operation, please keep the cell away from heat source, fire source. Never beat, drop or shock the cell.
3.Do not directly solder the cell or pierce it with a nail or other sharp object.
4.Do not turn over battery. Keep it from strike, throw, tread or bending.
5.Do not make battery short-circuited, in order to avoid from danger incurring or battery damage.
6.Discarded battery should be well disposed. Do not throw it into the fire or water.
Inquiry more product details from the : Lithium Ion Battery Manufacturers
WhatsApp/Wechat/Mobile: +86 14704451321
Email: support@szxhbattery.com
Website: www.szxhbattery.com