
| Brand Name: | REPT |
| Battery Type: | Lifepo4 Prismatic Battery Cells |
| Nominal Capacity(Ah): | 324AH |
| Nominal Voltage(V): | 3.2V |
| Max Charge Voltage(V): | 3.65V |
| Discharge Cut-off Voltage(V): | 2.5V |
| Max Charge rate: | 1C |
| Max Discharge rate: | 2C |
| Internal Resistance: | ≤0.4mΩ |
| Charge Temperature(℃): | 0°C~60°C |
| Discharge Temperature(℃): | -20°C~60°C |
| Cycle life: | More than 7000 times |
| Weight: |
5.6 kg |
| Size(mm): | T72*W174*H204(mm) |
| Certification: |
CE,UL,UN38.3,MSDS |
3. Long Cycle Life
Featuring a cycle life of up to 7000 charge - discharge cycles, this battery can ensure long - term and reliable operation in applications with frequent cycling, like urban delivery fleets and intercity electric coaches.
1. Commercial Vehicles
As specified in the product details, the REPT 3.2V 324Ah LiFePO₄ prismatic battery is ideal for commercial vehicles, providing the high - capacity power needed for long - distance transportation and heavy - load operations.
2. Base Station Backup
Its long cycle life and stable performance make it an ideal choice for powering communication base stations, ensuring uninterrupted operation even in remote or harsh environments.
3. Base Station
Suitable for powering base stations, as it can provide a reliable and long - lasting energy source to support the continuous operation of communication equipment in remote or off - grid areas.
4. UPS Backup
Can be used in uninterruptible power supply (UPS) backup systems to provide emergency power for critical equipment in data centers, hospitals, and other facilities, preventing data loss and equipment damage during power failures.
• Our Services: OEM/ODM and Customized Solutions
• We provide customized lithium ion battery solutions to meet your specific application needs



Q:Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. And buyers pay for sample cost and shipping cost.
Q:Do you provide after-sales serive?
A:Yes, We offer 5 years warranty for lifepo4 battery, and 1 years for Nmc battery, increase the cost to 5-10 years. For damaged due to non-human factors, we will refund or send new battery for replacement after providing pictures or videos for evidence.
Q:What is your company's advantage?
A:We only supply high level quality of lithium battery and we gurantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service.
Q:Do you accept OEM/ODM?
A:Yes, it is avaliable.
Q:Are the batteries come with bus bars + nuts?
A:This price includes busbars and nuts. Each cell will be provided with one set of busbars and nuts (e.g., if you purchase 4 cells, we will deliver 4 cells with 4 busbars and 8 nuts). Should you require further details, please feel free to contact us directly.
Q:Are you battery real capacity?
A:All of our battery cells with Grade A, 100% new and real capacity.
Q:Are you a factory or a trading company?
A:We are a professional rechargeable lithium-ion battery and LifePO4 battery manufacturer, welcome to visit.
Q:What kind of certificates do you have?
A:We can provide CE, ROHS, UL, FCC, IEC, MSDS, UN38.3 & etc. if your need.
1.Please read the instructions carefully and pay attention to the marks on the surface of battery before use.
2.During operation, please keep the cell away from heat source, fire source. Never beat, drop or shock the cell.
3.Do not directly solder the cell or pierce it with a nail or other sharp object.
4.Do not turn over battery. Keep it from strike, throw, tread or bending.
5.Do not make battery short-circuited, in order to avoid from danger incurring or battery damage.
6.Discarded battery should be well disposed. Do not throw it into the fire or water.
Inquiry more product details from the : Lithium Ion Battery Manufacturers
WhatsApp/Wechat/Mobile: +86 14704451321
Email: support@szxhbattery.com
Website: www.szxhbattery.com